torrfoder.se

Torrfoder till katt bäst i test 2026

Sex torrfoder för vuxna katter: för kastrerade katter, innekatter, katter med känslig mage, hushåll med flera katter och katter som ska undvika spannmål. Alla är helfoder. Proteinhalten går från knappt 32 till 40 procent, och energin från 363 till 416 kcal per 100 gram där den anges. Ett helfoder täcker också kattens behov av taurin, ett ämne som katten bildar för lite av själv och som naturligt bara finns i animaliska råvaror.

Uppdaterad
september 2026
Foder jämförda
6 st
Kilopris
60 till 228 kr

Vilket torrfoder är bäst till katt?

Till en kastrerad vuxen katt är Royal Canin Sterilised 37 bäst: lite energi men mycket protein per kalori. Efter kastrering sjunker energibehovet med ungefär 20 till 30 procent, men proteinet ska fortfarande räcka till musklerna.

  • En kastrerad vuxen katt: Royal Canin Sterilised 37, 363 kcal per 100 gram, 12 procent fett och omkring 102 gram protein per 1 000 kcal. Innehåller en hel del majs och vete.
  • En katt som ska undvika spannmål: Orijen Guardian 8.
  • En innekatt, om du vill ha ett märke som tillverkar i Sverige: Bozita Indoor & Sterilised.
  • Ett hushåll med flera katter: Hill's Science Plan Adult i storsäck.
  • Ett hushåll som vill hålla nere kostnaden: Mjau Kyckling, som har lägst ordinarie kilopris.
  • En katt som lätt får lös mage: Purina Pro Plan Delicate Digestion, som tillverkaren riktar till katter med känslig matsmältning.
01För kastrerade katter
Royal Canin Sterilised 37 Adult Torrfoder för katt - 4 kg

Royal Canin Sterilised 37 Adult Torrfoder för katt - 4 kg

Royal Canin Sterilised 37 har 37 procent protein, därav namnet, och 363 kcal per 100 gram. Det blir omkring 102 gram protein per 1 000 kcal. Tillverkaren beskriver det som ett balanserat helfoder för kastrerade katter mellan ett och sju år.

Efter kastrering sjunker energibehovet med ungefär 20 till 30 procent medan aptiten ligger kvar. Ett foder med lite energi per gram ger en portion som mättar utan att katten lägger på sig, och mycket protein per kalori gör att proteinet räcker till musklerna även när portionen blir mindre. Fetthalten är 12 procent. Tillverkarens tabell anger 57 gram om dagen för en katt på fyra kilo i idealvikt.

Den största råvaran är torkat fågelprotein, och därefter kommer majs och vetegluten. Hur stor andel varje råvara utgör anger Royal Canin inte. Fodret är alltså inte spannmålsfritt, och fågel är det enda djurslaget som anges.

Fodret har tillsatt ammoniumklorid, som gör urinen surare. Många urinvägsfoder gör likadant för att motverka struvitkristaller. Royal Canin skriver att mineralbalansen stödjer urinvägarna.

Ska katten undvika spannmål passar Orijen Guardian 8, med nästan lika mycket protein per kalori men högre fetthalt. Påsen på 4 kg räcker två katter i ungefär fem veckor med tillverkarens mängd, och en ensam katt hinner äta upp 2 kg innan fettet härsknar.

Kissar en hankatt ofta små mängder eller krystar utan att få ut något ska han till veterinär direkt, även nattetid, oavsett foder.

Specifikationer
Mängd
4 kg
Pris
465 kr
Kilopris
116 kr/kg
Säljs av
FirstVet
Livsfas
Vuxen, kastrerad, 1 till 7 år
Protein
37 %
Fett
12 %
Energi
363 kcal/100 g
Spannmål
Ja, majs, vete och ris
Proteinkälla
Fjäderfä
För- och nackdelar

Fördelar

  • Omkring 102 gram protein per 1 000 kcal, så proteinet räcker även när portionen är liten
  • Låg energi, 363 kcal per 100 gram, så det passar en kastrerad katt som lätt lägger på sig
  • Gjort för kastrerade katter mellan ett och sju år
  • Finns i 2, 4 och 10 kg

Att tänka på

  • Innehåller en hel del majs och vetegluten, så det passar inte en katt som ska undvika spannmål
  • Fågel är det enda angivna djurslaget, så det passar inte en katt som inte tål fågel
  • Andelen av varje råvara anges inte, så du vet inte hur mycket fågel fodret innehåller

Lägst pris just nu

Visa fler butikerVisa färre butiker

i samarbete med PriceRunner

Bäst förEn kastrerad katt mellan ett och sju år som lätt går upp i vikt.

02Utan spannmål
Orijen Cat Guardian 8 Formula Torrfoder - 1,8 kg

Orijen Cat Guardian 8 Formula Torrfoder - 1,8 kg

Orijen Guardian 8 är spannmålsfritt. Proteinhalten är 40 procent och energin 398 kcal per 100 gram, vilket ger omkring 100 gram protein per 1 000 kcal, nästan lika mycket som i Royal Canin Sterilised 37. Tillverkaren riktar fodret till vuxna katter av alla raser och anger att det är sammansatt efter FEDIAF:s näringsnivåer för vuxna katter.

Den största råvaran är färsk kyckling, 32 procent. Fodret innehåller också rå lax, kalkon, sill och makrill, 5 procent var, och dessutom inälvor, ägg, torkat kött och kanin. Enligt Orijen är ungefär 90 procent av ingredienserna animaliska. Färskt kött är dock mest vatten, som försvinner när fodret tillverkas, så i det färdiga fodret är köttet en mindre del än så.

Stärkelsen kommer från linser, bönor, kikärter och ärter, så spannmålsfritt betyder inte kolhydratfritt. Orijen påpekar också att fabriken hanterar spannmål.

Fetthalten är 18 procent, så väg portionen i stället för att ge samma mått som av ett magrare foder. En kastrerad katt som lätt lägger på sig klarar sig bättre med Royal Canin Sterilised 37, som har lägre fett och energi.

Fodret innehåller 0,35 procent vardera av omega-3-fettsyrorna EPA och DHA, från pollockolja. Katten omvandlar bara en liten del av växternas omega-3 till EPA och DHA, så de behöver komma färdiga i fodret, oftast från fisk- eller algolja. DHA är en byggsten i näthinnan och hjärnan, och EPA kan dämpa inflammation. Orijen kopplar dem och andra ingredienser till åtta hälsoområden, från immunförsvar till syn, men att fodret stödjer alla åtta är tillverkarens påstående.

Fodret finns i 340 g, 1,8 kg och 4,5 kg. Fleromättat fett från fisk härsknar snabbare än annat fett, och en ensam katt hinner äta upp 1,8 kg inom de ungefär sex veckor en öppnad påse håller sig. Tål katten inte fågel eller fisk passar Orijen inte, eftersom fodret mest består av fågel och fisk.

Specifikationer
Mängd
1,8 kg
Pris
411 kr
Kilopris
228 kr/kg
Säljs av
FirstVet
Livsfas
Vuxen
Protein
40 %
Fett
18 %
Energi
398 kcal/100 g
Spannmål
Nej
Proteinkälla
Kyckling, kalkon, fisk och kanin
För- och nackdelar

Fördelar

  • Spannmålsfritt recept, så det passar en katt som ska undvika spannmål
  • 40 procent protein, omkring 100 gram per 1 000 kcal
  • Omkring 90 procent animaliska ingredienser enligt tillverkaren, med färsk kyckling som största råvara
  • 0,35 procent vardera av EPA och DHA, omega-3-fettsyror som katten knappt kan bilda själv ur växtolja

Att tänka på

  • Dyrast per kilo
  • 18 procent fett, så det passar inte en kastrerad katt som lätt lägger på sig
  • Linser, bönor, kikärter och ärter ersätter spannmålen, så fodret innehåller ändå stärkelse

Lägst pris just nu

Visa fler butikerVisa färre butiker

i samarbete med PriceRunner

Bäst förEn frisk vuxen katt som håller vikten, tål fågel och fisk och ska äta utan spannmål.

03För innekatter
Bozita Indoor & Sterilised Chicken Kattfoder - 2 kg

Bozita Indoor & Sterilised Chicken Kattfoder - 2 kg

Bozita Indoor & Sterilised har 32 procent protein, 14 procent fett och 372 kcal per 100 gram. Energin är något högre än i Royal Canin, och proteinet blir omkring 86 gram per 1 000 kcal. Enligt Bozita är fodret anpassat för energibehovet hos innekatter och kastrerade katter, och nästan allt märkets foder tillverkas i Vårgårda, där också Mjau görs.

Den största råvaran är kyckling, 28 procent, varav 24 procent torkat kycklingprotein och 4 procent färsk kyckling. Det torkade proteinet har redan förlorat sitt vatten, så det väger lika mycket i det färdiga fodret. Fodret innehåller också vetemjöl och majs, och i mindre mängd torkat protein av gris, fiskmjöl och ägg. Bozita anger att 79 procent av proteinet är animaliskt.

Vete och majs gör fodret olämpligt för en katt som ska undvika spannmål. Välj då Orijen Guardian 8, eller Bozitas spannmålsfria kattmat med ren. Med kyckling, gris, fisk och ägg i samma recept passar fodret inte heller vid misstänkt foderallergi, då katten bara ska få en proteinkälla.

Bozita anger 35 gram om dagen för en katt på fyra kilo, betydligt mindre än de 57 gram Royal Canin anger, fast energin i fodren är nästan densamma. Väg katten efter tre till fyra veckor och justera mängden. Påsen på 2 kg räcker en katt som äter 50 gram om dagen i ungefär sex veckor, lagom för att fodret inte ska hinna härskna.

Specifikationer
Mängd
2 kg
Pris
200 kr
Kilopris
100 kr/kg
Säljs av
FirstVet
Livsfas
Vuxen
Protein
32 %
Fett
14 %
Energi
372 kcal/100 g
Spannmål
Ja, vete, majs och ris
Proteinkälla
Kyckling, gris och fisk
För- och nackdelar

Fördelar

  • Märket tillverkar nästan allt sitt foder i Vårgårda
  • Kyckling är största råvaran, 28 procent, varav 24 procent torkat kycklingprotein
  • Energi, fosfor och omega-3 anges, och med energin kan du räkna ut protein per kalori
  • Finns i 400 g, 2 kg och 10 kg

Att tänka på

  • Innehåller en hel del vetemjöl och majs, så det passar inte en katt som ska undvika spannmål
  • Flera djurslag i samma recept, så det passar inte en katt med misstänkt foderallergi
  • Bozitas dagsgiva, 35 gram för en katt på fyra kilo, är låg i förhållande till energin, så håll koll på vikten de första veckorna

Lägst pris just nu

Visa fler butikerVisa färre butiker

i samarbete med PriceRunner

Bäst förEn vuxen innekatt eller kastrerad katt som tål spannmål, när du vill ha ett märke som tillverkar i Sverige.

04Stor förpackning
Hill’s Adult torrfoder med kyckling för katt - 15 kg

Hill’s Adult torrfoder med kyckling för katt - 15 kg

Hill's Science Plan Adult säljs i säck på 15 kg, och tillverkaren riktar fodret till vuxna katter mellan ett och sex år. En vuxen katt äter 50 till 65 gram om dagen, alltså två till tre kilo på de ungefär sex veckor en öppnad säck håller sig fräsch. En säck på 15 kg hinner därför gå åt först när sex till sju katter delar på den. Samma foder finns i 1,5, 3, 7 och 10 kg.

Fodret innehåller mest kyckling- och kalkonmjöl. Kyckling utgör 16 procent och fågel totalt 26 procent, och därefter kommer vete och majs. Mjölet är redan torkat, så fågeln väger tyngst även i det färdiga fodret. Fodret har 31,9 procent protein, 19,7 procent fett och 416 kcal per 100 gram, vilket ger omkring 77 gram protein per 1 000 kcal, mot omkring 102 i Royal Canin Sterilised 37.

Så mycket energi per gram passar en aktiv, okastrerad katt. En kastrerad innekatt behöver en liten portion och får då också mindre protein, så den klarar sig bättre på Royal Canin Sterilised 37. Hill's anger 60 gram om dagen för en katt på fyra kilo.

Tillverkaren skriver att fodret innehåller taurin för hjärtats hälsa och balanserade mineraler för urinvägarna. Vete, majs, ris och havre gör det olämpligt för en katt som ska undvika spannmål.

Specifikationer
Mängd
15 kg
Pris
1 089 kr
Kilopris
73 kr/kg
Säljs av
FirstVet
Livsfas
Vuxen, 1 till 6 år
Protein
31,9 %
Fett
19,7 %
Energi
416 kcal/100 g
Spannmål
Ja, vete, majs, ris och havre
Proteinkälla
Kyckling och kalkon
För- och nackdelar

Fördelar

  • 15-kilossäck, som går åt i tid när sex till sju katter delar på den
  • Fågel är största råvaran, totalt 26 procent
  • Energi, fosfor och fler mineraler anges, och med energin kan du räkna ut protein per kalori
  • Finns också i 1,5, 3, 7 och 10 kg

Att tänka på

  • 19,7 procent fett och 416 kcal per 100 gram, så det passar inte en kastrerad katt som lätt lägger på sig
  • Omkring 77 gram protein per 1 000 kcal, så en kastrerad katt som får en liten portion får också lite protein
  • Innehåller en hel del vete och majs, så det passar inte en katt som ska undvika spannmål

Lägst pris just nu

Visa fler butikerVisa färre butiker

i samarbete med PriceRunner

Bäst förEtt hushåll med flera vuxna katter, ett till sex år gamla, som tål fågel och spannmål.

05Lägst kilopris
Mjau Torrfoder Kyckling för Katt - 7,5 kg

Mjau Torrfoder Kyckling för Katt - 7,5 kg

Mjau Kyckling har lägst ordinarie kilopris. Det är ett helfoder för vuxna katter med 32 procent protein, 13 procent fett och 375 kcal per 100 gram. Det blir omkring 85 gram protein per 1 000 kcal, i nivå med Bozita och mer än Hill's.

Den största råvaran är spannmål, och ingredienserna anges i grupper. Näst mest är det kött och animaliska biprodukter, varav 5 procent färsklagad svensk kyckling, men vilka djur och vilka delar resten kommer från står inte. Fodret innehåller också en mindre mängd fisk och fiskprodukter.

Enligt Mjau tillagas allt märkets torrfoder i Vårgårda, och det här fodret görs utan tillsatt socker och utan konstgjorda färgämnen.

Ska katten undvika ett visst protein går Mjau inte att använda. Då behövs ett foder där varje proteinkälla står utskriven, som Orijen Guardian 8. Eftersom spannmål är den största råvaran passar det inte heller en katt som ska undvika spannmål.

Tillverkaren anger 1,5 deciliter om dagen för en katt på fyra kilo, ungefär 60 gram. Med den mängden går 7,5 kg åt inom sex veckor först när tre katter delar på säcken. Mjau finns också i 1,75 och 3,5 kg, och en ensam katt hinner äta upp 1,75 kg i tid.

Specifikationer
Mängd
7,5 kg
Pris
449 kr
Kilopris
60 kr/kg
Säljs av
FirstVet
Livsfas
Vuxen
Protein
32 %
Fett
13 %
Energi
375 kcal/100 g
Spannmål
Ja, största råvaran
Proteinkälla
Kött och biprodukter, kyckling 5 %
För- och nackdelar

Fördelar

  • Lägst ordinarie kilopris
  • Tillagas i Vårgårda
  • Energi, kalcium, fosfor och magnesium anges, och med energin kan du räkna ut protein per kalori
  • Utan tillsatt socker och konstgjorda färgämnen enligt tillverkaren

Att tänka på

  • Spannmål är den största råvaran, så det passar inte en katt som ska undvika spannmål
  • Kött och animaliska biprodukter anges utan djurslag, så det passar inte en katt som ska undvika ett visst protein
  • 7,5 kg hinner en ensam katt inte äta upp innan fodret börjar härskna

Lägst pris just nu

Visa fler butikerVisa färre butiker

i samarbete med PriceRunner

Bäst förTre eller fler vuxna katter utan foderallergi eller andra särskilda behov, när fodret ska kosta så lite som möjligt.

06För känslig mage
Purina Pro Plan Sterilised Delicate Digestion Kyckling kattfoder - 3 kg

Purina Pro Plan Sterilised Delicate Digestion Kyckling kattfoder - 3 kg

Pro Plan Delicate Digestion är ett komplett helfoder för vuxna steriliserade eller kastrerade katter, och Purina riktar det till katter med känslig matsmältning eller dålig aptit. Proteinhalten är 40 procent och fetthalten 12 procent, men energin anges inte, så du kan inte räkna ut hur mycket protein katten får per kalori.

Den största råvaran är kyckling, 20 procent. Fodret innehåller också ris, majsproteinmjöl, torkat kalkonprotein, sojaproteinpulver och ärtprotein, så en del av proteinet kommer från växter. Det saknar vete, vilket enligt Purina ska göra fodret lättare att tåla. Ris och majs finns däremot med, så det är vetefritt men inte spannmålsfritt.

Fodret innehåller också torkad cikoriarot, som är rik på inulin, en fiber som tarmbakterierna jäser och som därför räknas som prebiotika.

Kräks katten oftare än en gång i veckan, finns det blod i kräket eller har katten diarré i mer än ett par dygn tillsammans med dålig aptit eller slöhet, ska veterinären undersöka den innan du byter foder. Ett nytt foder ersätter inte en undersökning.

Fodret finns i 1,5, 3 och 10 kg. En katt som äter 50 till 65 gram om dagen gör av med 3 kg på sex till nio veckor. Till en ensam katt är därför 1,5 kg bättre, eftersom fettet inte hinner härskna.

Specifikationer
Mängd
3 kg
Pris
295 kr
Kilopris
98 kr/kg
Säljs av
FirstVet
Livsfas
Vuxen, kastrerad, från 1 år
Protein
40 %
Fett
12 %
Energi
Anges inte
Spannmål
Vetefritt, har ris och majs
Proteinkälla
Kyckling och kalkon, plus soja och ärtprotein
För- och nackdelar

Fördelar

  • Purina riktar det till katter med känslig matsmältning
  • 40 procent protein och 12 procent fett
  • Utan vete, vilket enligt Purina ska göra fodret lättare att tåla
  • Torkad cikoriarot, rik på den prebiotiska fibern inulin

Att tänka på

  • Energin anges inte, så du kan inte räkna ut hur mycket protein katten får per kalori
  • Ris och majs finns med, så det passar inte en katt som ska undvika all spannmål
  • Soja- och ärtprotein bidrar till proteinhalten, så den säger mindre om hur mycket kött fodret innehåller

Lägst pris just nu

Visa fler butikerVisa färre butiker

i samarbete med PriceRunner

Bäst förEn kastrerad vuxen katt som lätt får lös mage eller äter dåligt, utan konstaterad sjukdom.

Fler jämförelser för katt

Har katten ett särskilt behov eller en annan livsfas finns en egen genomgång.

Så har vi valt

Urvalet utgår från torrfoder för vuxna katter som flera svenska butiker i prisjämförelsen har i lager. Varje siffra kommer från tillverkarens egen sida.

  1. Inget fysiskt test. Fodren har inte provats på katter eller analyserats i labb. Jämförelsen bygger på tillverkarnas analys, sammansättning och utfodringstabeller.
  2. Komplett helfoder för vuxen katt. Bara torrfoder som täcker hela näringsbehovet för en vuxen katt finns med. Kattungefoder och seniorfoder har egna jämförelser.
  3. Protein per kalori. Där tillverkaren anger energin räknas proteinet om till gram per 1 000 kcal, eftersom portionen följer energin. Saknas en uppgift står det Anges inte i stället för en uppskattning.
  4. Märken som återkommer. Vi har läst de svenska jämförelser av kattmat som syns högst i sökresultaten. Royal Canin, Orijen och Bozita nämns i de flesta, och alla tre ingår här.
  5. Ett foder per märke, ordnat efter behov. Royal Canin Sterilised 37 står först, och resten är ordnade efter kattens behov. Vi sätter inga sifferbetyg. Ett betyg utan öppen modell ser bara exakt ut.

Vikt och pris kommer ur butikernas produktflöden, innehållet ur tillverkarnas produktuppgifter. Uppgifter som saknas är utelämnade, aldrig uppskattade. Priser och lagerstatus ändras löpande och kan skilja sig från vad du ser hos butiken. Torrfoder.se får provision om du köper via länkarna. Det påverkar inte vilka foder som kommit med eller i vilken ordning de står.

Fodren sida vid sida

Samma 6 foder som ovan, i samma ordning. Kilopriset är siffran som går att jämföra mellan olika förpackningsstorlekar.

FoderKr/kgPrisFörpackningButikLivsfasProteinFettEnergiSpannmålProteinkälla
01Royal Canin Sterilised 37 Adult Torrfoder för katt - 4 kg116 kr465 kr4 kgFirstVetVuxen, kastrerad, 1 till 7 år37 %12 %363 kcal/100 gJa, majs, vete och risFjäderfä
02Orijen Cat Guardian 8 Formula Torrfoder - 1,8 kg228 kr411 kr1,8 kgFirstVetVuxen40 %18 %398 kcal/100 gNejKyckling, kalkon, fisk och kanin
03Bozita Indoor & Sterilised Chicken Kattfoder - 2 kg100 kr200 kr2 kgFirstVetVuxen32 %14 %372 kcal/100 gJa, vete, majs och risKyckling, gris och fisk
04Hill’s Adult torrfoder med kyckling för katt - 15 kg73 kr1 089 kr15 kgFirstVetVuxen, 1 till 6 år31,9 %19,7 %416 kcal/100 gJa, vete, majs, ris och havreKyckling och kalkon
05Mjau Torrfoder Kyckling för Katt - 7,5 kg60 kr449 kr7,5 kgFirstVetVuxen32 %13 %375 kcal/100 gJa, största råvaranKött och biprodukter, kyckling 5 %
06Purina Pro Plan Sterilised Delicate Digestion Kyckling kattfoder - 3 kg98 kr295 kr3 kgFirstVetVuxen, kastrerad, från 1 år40 %12 %Anges inteVetefritt, har ris och majsKyckling och kalkon, plus soja och ärtprotein

Så väljer du kattmat

Övervikt är den vanligaste näringsrelaterade sjukdomen hos katt, och urinvägsbesvär hör till de vanligaste skälen till veterinärbesök. Båda hänger ihop med fodret: hur mycket energi katten får och hur mycket vatten den får i sig.

Katten är obligat köttätare. Den bildar för lite taurin själv, kan inte omvandla betakaroten till A-vitamin och bildar bara små mängder arakidonsyra ur vegetabiliskt fett. Alla tre finns naturligt bara i animaliska råvaror.

Brist på taurin ger en hjärtmuskelsjukdom, dilaterad kardiomyopati, och skador på näthinnan. Bristen ses i dag främst hos katter som får hemlagad mat eller hundfoder. Proteinkällan är ändå viktigare hos katt än hos hund, eftersom katten har ett högre proteinbehov.

  • Livsfas före märke. Kattunge, vuxen och senior har olika behov av protein och fosfor. En påse som inte anger livsfas är gjord för att passa alla och passar därför ingen särskilt bra.
  • Namngiven proteinkälla först i listan. Kyckling, lax eller kalkon talar om vilket djur det är. Animaliska biprodukter säger varken vilket djur eller vilken del det handlar om.
  • Vatten. Torrfoder innehåller runt tio procent vatten. Katter har svag törstdrift och dricker inte alltid ifatt. Har din katt haft urinvägsbesvär, blanda in blötfoder eller ställ fram en fontän.
  • Kulstorlek. En katt med tandproblem eller en liten kattmun tuggar inte gärna stora kulor. Det står sällan på påsen, men syns på bilderna i butiken.
  • Kilopriset. Skillnaden mellan storpack och småpåse är ofta trettio till femtio procent per kilo.
  • Kastrerad katt. Efter kastrering sjunker energibehovet med ungefär 20 till 30 procent medan aptiten ligger kvar. Foder märkta sterilised eller för kastrerade katter har lägre energitäthet. Minska mängden direkt efter ingreppet i stället för att vänta tills vikten stigit: övervikt ökar risken för både diabetes och urinvägsbesvär.

Så jämför du protein och energi

Procentsiffrorna på påsen gäller fodret som det är, med vattnet inräknat, och säger inte hur mycket protein katten får i sig. Det är energin som avgör: portionen räknas fram ur kattens energibehov, och ett energitätt foder ges i mindre mängd. Räkna därför protein per 1 000 kcal. Dela proteinprocenten med energin per 100 gram och multiplicera med tusen. Royal Canin Sterilised 37 har 37 procent protein och 363 kcal per 100 gram, alltså omkring 102 gram protein per 1 000 kcal.

Royal Canin och Orijen ger omkring 100 gram protein per 1 000 kcal, Bozita och Mjau omkring 85 och Hill's omkring 77, en skillnad på ungefär en tredjedel. Purina anger inte energin för Pro Plan-fodret, så där går det inte att räkna ut. En kastrerad katt som ska äta färre kalorier behöver mycket protein per kalori, och det visar inte proteinprocenten ensam.

Energin anges inte alltid i samma enhet. Bozita och Mjau anger omsättbar energi i kilojoule, 1 558 och 1 570 kJ per 100 gram. Dela med 4,184 så får du kilokalorier, omkring 372 och 375 kcal.

Tillverkarnas utfodringstabeller skiljer sig mer än energin förklarar. För en katt på fyra kilo anger Royal Canin 57 gram om dagen, Hill's 60 och Bozita 35, fast Bozita och Royal Canin har nästan samma energi per 100 gram. Använd tabellen som startpunkt och väg katten efter några veckor.

Torrfoder eller blötfoder till katt

Torrfoder

  • Håller sig i rumstemperatur i veckor efter öppnad påse, eftersom vattenhalten är för låg för att bakterier och mögel ska växa.
  • Lätt att dosera exakt, vilket gör viktkontroll enklare.
  • Billigare per kilo, särskilt i flerkattshushåll.
  • Fungerar i foderautomat, som du kan läsa mer om i vår genomgång av foderautomater.

Blötfoder

  • Cirka åttio procent vatten, vilket hjälper katter som dricker för lite.
  • Mer smakligt för kräsna katter och katter som tappat aptit.
  • Måste kylas efter öppning och ätas upp samma dygn.
  • Dyrare per kilo och skräpigare att servera.

Kattens förfäder levde i torra områden och fick det mesta av sitt vatten ur bytesdjur, som till ungefär två tredjedelar består av vatten. En katt på torrfoder dricker därför mer än en katt på blötfoder, men får ändå i sig mindre vatten totalt och kissar mer koncentrerat. Koncentrerad urin gynnar kristallbildning i urinblåsan. En kombination med torrfoder som grund och blötfoder som ett mål om dagen ger katten mer vatten utan att kostnaden rusar.

Tecken på urinvägsbesvär är att katten går ofta till lådan, kissar små mängder, har blod i urinen eller kissar utanför lådan. En hankatt som krystar utan att få ut något kan ha urinstopp. Det kan bli livshotande inom ett till två dygn och kräver veterinär direkt, även nattetid.

Vad katten kostar utöver fodret

Fodret kostar ungefär lika mycket varje månad. Veterinärvården kommer utan förvarning. En hankatt med urinstopp, en katt som svalt ett snöre eller en njursjukdom med löpande kontroller landar snabbt på tiotusentals kronor. Hemförsäkringen täcker ingenting av det.

Har du ingen kattförsäkring är det värt att räkna på en medan katten är ung och frisk. Premien följer åldern uppåt, och besvär som redan finns när du tecknar räknas som befintliga och ersätts inte.

Räkna på en kattförsäkring hos Lassie

Tecknar du försäkring eller handlar foder via länkarna får torrfoder.se provision. Det påverkar inte ditt pris och är så den här sajten finansieras.

Guider för kattägare

Hur mycket torrfoder ska en katt äta per dag?Hur mycket kattmat ska en katt äta per dag? Tabeller i gram och deciliter för kattunge, vuxen och senior, plus hur du justerar efter hull.Blötlägga torrfoder till hund och kattLika delar torrfoder och ljummet vatten, 10 till 20 minuter, servera direkt. När det är värt att göra, när det inte är det, och hur du trappar tillbaka till torrt foder.Hur länge håller torrfoder?Oöppnad påse håller till bäst före-datum, öppnad ungefär sex veckor. Så förvarar du, så känner du igen härsket foder, och så räknar du ut vilken förpackningsstorlek som passar.Foderautomat katt bäst i test 2026Foderautomat till katt bäst i test 2026. Fem automater för kattmat jämförda på pris, portionsstorlek och om de klarar blötmat.Vad kan katter äta förutom kattmat?Kokt kyckling, fisk utan ben och ägg är säkert i små mängder. Lök, choklad, druvor och rå fisk är farligt. Håll allt extra under tio procent.Kan hundar äta kattmat – och katter hundmat?Kan hundar äta kattmat och katter hundmat? En tugga skadar sällan, men hundmat saknar taurin och ger katten hjärt- och synskador över tid.Vad kostar hundmat och kattmat i månaden?En hund på 20 kg kostar 430 till 1 255 kr i månaden i hundmat, en katt på 4 kg 130 till 370 kr. Tabeller per vikt och kilopris ur 1 848 foder.Är Mjau bra kattmat?Är Mjau bra kattmat? Svensktillverkat utan socker, med låg askhalt på 7 procent. Men spannmål står först och kycklingen utgör 5 procent.Är Whiskas bra kattmat?Är Whiskas bra kattmat? Spannmål står först, kycklingen är 4 procent och socker finns i deklarationen. Analys av innehåll, analysvärden och pris.Är Sheba bra kattmat?Är Sheba bra kattmat? Hög proteinandel i torrsubstans, men en katt på 4 kg behöver drygt tre påsar om dagen. Så jämför du våtfoder med torrfoder.

Frågor och svar

Hur mycket ska katten äta?

En normalaktiv vuxen katt på fyra kilo äter ungefär 50 till 65 gram torrfoder om dagen. Doseringen på förpackningen är räknad för en normalaktiv katt och är bara en utgångspunkt, och tillverkarnas tabeller skiljer sig: för en katt på fyra kilo anger Royal Canin 57 gram och Bozita 35. En kastrerad innekatt behöver ofta mindre än tabellen anger. Justera efter hull, en tiondel i taget: du ska kunna känna revbenen utan att trycka hårt och se att katten smalnar av bakom dem. En katt ska aldrig bantas snabbt, eftersom för snabb viktnedgång kan skada levern.

Behöver en kastrerad katt särskilt foder?

Den behöver mindre energi. Efter kastrering sjunker energibehovet med ungefär 20 till 30 procent medan aptiten ligger kvar. Antingen minskar du portionen av det vanliga fodret, eller så byter du till ett foder för kastrerade katter, som har lägre energitäthet så att portionen inte behöver krympa lika mycket. Minska direkt efter ingreppet i stället för att vänta tills vikten stigit: övervikt ökar risken för både diabetes och urinvägsbesvär.

Kan katten äta samma torrfoder hela livet?

Inte om katten börjar på det som kattunge. En kattunge behöver mer protein och energi än en vuxen katt och ska ha foder för tillväxt fram till ungefär ett års ålder. Hos äldre katter är kronisk njursjukdom en av de vanligaste sjukdomarna, och fosfor är det mineral som belastar sjuka njurar mest. Därför har många foder för katter över sju år en måttligare fosforhalt. Har katten konstaterad njursjukdom räcker inte det, då behövs njurfoder från veterinär. Byt när livsfasen byts, och gör det gradvis över en vecka.

Hur länge håller en öppnad förpackning?

Ungefär sex veckor. Fettet i fodret oxiderar när påsen väl är öppnad, och efter den tiden märks det på lukten och smakligheten sjunker. Förvara påsen hopvikt och sluten i rumstemperatur, inte i garaget eller i direkt solljus.

Lönar det sig att köpa storsäck?

Bara om katterna hinner äta upp den innan fodret börjar härskna, alltså inom ungefär sex veckor från öppning. En normalaktiv vuxen katt äter 50 till 65 gram om dagen, vilket blir två till tre kilo på sex veckor. Kilopriset sjunker ofta med en tredjedel i storförpackning, men vinsten äts upp om sista tredjedelen har blivit härsken. Större säckar än så lönar sig alltså först med flera katter.

Går det att blanda torrfoder med blötmat?

Ja, och katten får då mer vatten. Räkna ned torrfodret efter energin, inte efter vikten: blötmat är till omkring åttio procent vatten, så en portion på 85 gram motsvarar bara ungefär 20 gram torrfoder.

Går det att blötlägga torrfoder?

Ja, och det är vanligt vid tandproblem, efter operation och för kattungar som ska vänjas av. Tider och temperaturer står i guiden om att blötlägga torrfoder.

Hur byter jag foder utan att magen krånglar?

Över ungefär en vecka. Börja med en fjärdedel nytt foder och tre fjärdedelar gammalt, och öka andelen nytt för varje dag. Tarmfloran behöver tid att ställa om, och byter du tvärt är lös mage vanligt. Vägrar katten det nya, gå tillbaka ett steg och trappa långsammare. Låt aldrig katten svälta sig till att acceptera ett nytt foder: en katt som inte äter på ett par dygn ska till veterinär, eftersom katter som svälter riskerar fettlever.